Richard Blake Reviewed in Slovak Press


Note: Very fancy Slovak here – hard for me to understand. But flattering, even so, to my friend Mr Blake. SIG

Richard Blake
Sprisahanie v Rime

Bratislava,
Vydavateľstvo Slovart
Preklad Marian Pochyly

Roku 608 na juhovychode dnešneho Anglicka pracuje mlady Sas Aelric ako tlmočnik Maximina, kňaza z Ravenny. Vo voľnom čase suloži s Edwinou, dcerou miestneho panovnika Aethelberta. Keď jeho vzťah odhalia, odsudia ho na smrť, pred katom ho zachrani Maximin, s ktorym sa ale musi vydať na cestu do Rima. Duchovny odtiaľ planuje priniesť knihy potrebne na vzdelanie krajiny. Tesne pred hradbami Večneho mesta sa dostanu do potyčky. Vyviaznu, ba dokonca ziskaju nemalu sumu peňazi, relikviar, no najma listiny. Zaležitosti sa začnu zamotavať v okamihu, keď pri stĺpe s vyobrazenim uradujuceho panovnika Byzancie Foka, najdu mŕtve Maximinovo telo. Aelric prisaha pomstu. Začina patrať, pričom sa postupne zoznamuje s mestom. Pokračuje v ulohe, kvoli ktorej s mnichom prišli – riadi prepisovanie vybranych knih, spolu s vyslancom Etiopie sa zahĺbi do machinacii na burze; ako spoločnik aristokrata Lucia nahliadne do zakulisia davnych obradov a po prvykrat v živote vidi papyrus.

No a predovšetkym… Luštenie tajomstva listin si vychutnajte sami. Knižka tvori prvu časť trilogie prepojenej postavou rozpravača. Avizovane nazvy Teror v Konštantínopole Krv v Carihrade jasne davaju najavo, že priaznivci akčnych trilerov v historickych kulisach sa maju na čo tešiť, fanušikov historickych romanov však nepochybne uvedie do pomykova vysoka davka „aktualizacie”. Aelricov bojovne ladeny ateizmus je v siedmom storoči n. l. nanajvyš nepravdepodobny. Spravanie hrdinu, v zrejmej snahe autora približiť sa skusenostnemu obzoru moderneho čitateľa, evokuje skor psychologicky profil šikovneho a vykonneho manažera dnešnych dni.

Published in Knizna Revue,

2 responses to “Richard Blake Reviewed in Slovak Press

  1. Don’t understand a word of it

  2. My Czech from two decades-ago+ is rusty enough now for me not to be able to make a lot of this, although there is some vague similarity between the languages.