Richard Blake Receives Favourable Review in Slovak Media – Aktuality.sk


 

15.07.2010 20:58 – BRATISLAVA

Richard Blake: SPRISAHANIE V RÍME
Sex, intrigy, vrahovia, číhajúci v tmavých uličkách, temné konšpirácie a prekvapujúce zvraty deja – to všetko prináša svieži historický triler anglického spisovateľa Richarda Blakea „Spriahanie v Ríme“. Píše sa rok 609 a Západorímska ríša je minulosťou, na ktorej ruinách vyrástli barbarské kráľovstvá. Hlavnou postavou románu je mladý Aelric, ktorý vyrastá v anglickom Kente, kde sa o neho po smrti rodičov starajú misionári. Keďže si začne s dcérou miestneho barbarského kráľa, musí odísť do vyhnanstva a tak so starším kňazom Maximinom mieri do Ríma, aby spolu získali knihy pre britskú misiu.
Po ceste sa im však prihodí udalosť, ktorá ich stiahne do krútňav obrovského sprisahania. Rím samotný je už len rozpadávajúcim sa tieňom bývalej slávy. Nad pohrebiskom starovekých cisárov tróni vzmáhajúca sa sila pápežstva. No jeho moc je stále vratká a pohanstvu zostalo verných veľa vplyvných zástancov. Medzi Cirkvou, Byzanciou, barbarmi a pohanmi sa rozohráva gigantická hra, v ktorej ľudský život nemá takmer žiadnu cenu…
Tento šikovným perom písaný triler, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Slovart, je zaujímavý aj preto, že jeho autor na začiatku 90. rokov pôsobil v Československu a ovláda český i slovenský jazyk. Zaoberá sa tu obdobím európskych dejín, ktoré doteraz autori historickej prózy obchádzali. A dobrou správou je, že na „Sprisahanie v Ríme“ nadväzuje séria ďalších diel, ktoré snáď časom vyjdú aj v slovenčine. Nesú také sľubné názvy ako: „Teror v Konštantínopole“, „Krv Alexandrie“, „Meč Damašku“ alebo „Prízrak Atén“.

Komentár: Akú knihu vziať na dovolenku? – Aktuality.sk

6 responses to “Richard Blake Receives Favourable Review in Slovak Media – Aktuality.sk

 1. I note the sex comes first. My Slovak is coming on. I can read one word.

 2. You surely do yourself an injustice. How about these words: intrigy, konšpirácie, teror et al?

  Generally, the Slavonic languages are quite easy once you get used to their prejudice against Greek and Latin compounds (which produces a large and seemingly alien vocabulary) and their seven cases. For the most part, Slavs use only three tenses in everyday speech, and there are no articles.

 3. I must confess I did actually get the intrigy.
  Quite amazing all the accents and other devices. Romantic places – the frontier towns of the human psyche? Montenegro looks beautiful.

 4. They are often pretty – even the socialist improvments are sometimes worth a look. If you ever find yourself in Bratislava, i do recommend a trip to the main railway station to look at the large mosaic above the entrance to all the platforms. The railway station itself is a box of disintegrating concrete. The mosaic, though, is glorious – all about the future of man under socialism.

 5. I can imagine, having seen the solid socialist structures affirming man’s ability as a unified socialist whole to conquer and bless the universe with his great wisdom and power! A tragedy that such architectural brutality and folly has overlaid centuries of creative genius. But perhaps that folly was less destructive to our heritage than WWll?
  Will Mr Blake go beyond the Roman times to, perhaps, the history of the Balkans? But I don’t suppose Aelric is into time travel.

 6. Mr Blake is hard at work on “The Churchill Memorandum”, which is all about the glories of a 1960 in which there had been no WW2